ویژگی های خانه هوشمند

ویژگی های خانه هوشمند
برای خرید یا مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید.

از اینکه مطالب ما را برای خواندن انتخاب میکنید متشکریم.

در ادامه توضیح مقاله قبل که در مورد خانه هوشمند صحبت کردیم، در این مقاله دررابطه با ویژگی های خانه های هوشمند یا همان Smart Home صحبت خواهیم کرد. در واقع همه میخواهند بدانند که ویژگی ها و امکانات یک خانه هوشمند چیست و چرا و به چه دلیل باید از این تکنولوژی استفاده کنند.

 

پس با ما باشید در مجموعه ایماهو

 

در هر صورت شما میتوانید تحقیقات بیشتری را برای به دست آوردن اطلاعات هوشمند به دست آورید و به بررسی های بیشتری اکتفا کنید.

در این مقاله میخواهیم از ویژگی های خانه هوشمند صحبت کنیم.

 

ویژگی های خانه هوشمند چیست؟

 

 

 1. ویژگی ها خانه هوشمند:

 

 • مصرف انرژی در خانه هوشمند

 

شما با صرفه جویی در مصرف انرژی میتوانید از چند جنبه خودتان را متقاعد کنید. شما میتوانید با استفاده از خانه هوشمند (خانه اینترنتی)، در مصرف انرژی وسایل برقی خود صرفه جویی کنید. با این مبنا شما هم در هزینه های خود صرفه جویی کرده اید و همچنین مصرف ذخایر ملی و مصرفی کشور را به حداقل میرسانید. حالا به این فکر کنید که هر کس یک خانه هوشمند داشته باشد. بازدهی این ویژگی به صورت چشمگیری درخشش خواهد داشت.

 

 • کنترل دمای خانه هوشمند

 

 

خب این مساله به خودی خود برای خیلی ها دغدغه ای محسوب میشود. از خودتان پرسیدید چرا؟

جواب آن روشن است.

این خانه ها آنقدر هوشمند ساخته و تولید میشوند که می‌توانند بفهمند که در این تایم و ساعت مشخص و مقرر شده دمای خانه را چگونه تنظیم کنند. در گرمای تابستان به محض رسیدن صاحبخانه، دمای خانه را در حالتی متعادل و مطابق میل او در می آورد. در زمستان هم همینطور. زمانی که شما از شدت سرما به خانه تان می روید فضای خانه بسیار گرم و دلنشین به نظر می آید. در مصرف انرژی بسیار صرفه جویی خواهد شد چون زمانی که شما سردتان است به خانه که می آیید شعله بخاری و یا شوفاژ را بسیار بالا میبرید و باعث میشود که مصرف به حداکثر خودش برسد. اما خانه هوشمند قبل از رسیدن شما به خانه بسیار منظم و مرتب دمای خانه را تنظیم خواهد کرد. پس شما قطعا مشکلی نخواهید داشت.

 

 • سیستم های صوتی و تصویری خانه هوشمند

 

 

در سیستم های صوتی و تصویری خانه بسیار هوشمند و خلاقانه رفتار خواهند کرد. هر موقع شما بخواهید روشن میشوند و هر موقع دستور دهید آنها خاموش خواهند شد. همه چیز به شما بستگی دارد. شما یکبار (هنگام نصب) این دستورات را داده اید اما خب باز هم مجاز به تغییر دستورات خواهید بود. همچنان که گوش شما از صدای بلند آزرده شود با دستوری از جانب شما صدای بلندگو کم خواهد شد. در واقع هر کاری که شما با دستگاه های صوتی و تصویری به صورت دستی و با استفاده از کنترل انجام میدهید را خانه هوشمند یا همان Smart Home انجام خواهند داد حتی دقیق تر.

پس از لحظه هایتان لذت ببرید و همه چیز را به خانه هوشمند بسپارید.

 

 • سیستم های اعلام حریق خانه هوشمند

 

 

در سال های مختلفی خبرهایی از این جنبه ها که متاسفانه خانه هایی آتش گرفته اند به گوش میرسد. ما انسان ها تقریبا فراموش کار هستیم. این روزها دغدغه های فکری و شغلی و ... زیاد به سراغ ما می آید و مجالی برای اینکه ذهنمان برای مسائلی مهم اما فراموش شدنی نیست.

شما میخواهید به مسافرت بروید. پس نکات ایمنی لازم را باید رعایت کنید. حال فکر کنید که چندین روز در خانه نیستید و همچنان شیرگاز باز است و شیر اصلی آن بسته نشده است. نکته ای که شرکت گاز همیشه آن را یادآوری میکند.

خب اشکالی ندارد.

خانه هوشمند آمده است تا این مشکلات را برای شما قابل درک و قابل حل کند. شما فقط کافیست دستور دهید تا تمامی شیرهای اصلی خانه بسته شوند و یا حتی میتوانید حالت سفر را تنظیم کنید. شما هیچ کاری لازم نیست انجام بدهید. همینکه چمدانتان را برداشتید و از خانه بیرون رفتید پس فقط و فقط به فکر سفرتان باشید تا به شما خوش بگذرد.

پشت سر شما خانه شما ایمن خواهد بود و به خوبی از خودش مراقبت خواهد کرد. پس سفر به سلامت.

 

 • سیستم اعلام حریق بدون سیم جهت جایگاه های عرضه سوخت

در این ویژگی نیز به طور کلی برای خانه ها و پمپ بنزین ها هم رصد شده است. هدف اصلی خانه های هوشمند، هوشمند سازی هر مکانی است که احتیاج دارد هوشمند باشد و از خطرات احتمالی پیشگیری کند و کارها را برای انسان ها راحت تر کند.

 

 • سیستم‌های حفاظتی و امنیتی خانه هوشمند

 

 

از وظایف اصلی و پرکاربرد این خانه ها میتوان به سیستم های امنیتی و حفاظتی اشاره کرد. شما در خانه نیستید اما خانه ی شما همیشه حضور شما را در خانه تان ثثبیت خواهد کرد.

چگونه؟

شب هایی که در خانه نیستید و میخواهید به مهمانی و یا یک قرار کاری بروید، خانه هوشمند فضای خانه را همانند زمان هایی نشان خواهد داد که شما در خانه هستید.

مثلا فکر کنید که میخواهید به مسافرت بروید. این خانه شب هایی که شما نیستید لامپ ها را مطابق همیشه روشن خواهد کرد و در زمان خواب همیشگی شما لامپ ها خاموش خواهد شد.

احتمال اینکه دزد به خانه شما بیاید زیاد است. روزانه خانه هایی به سرقت میروند. منتظر میشوند که شما از خانه بیرون روید و همزمان با خروج شما، سرقت از خانه شما عملی خواهد شد. اگر خانه شما هوشمند باشد و مجهز به این امکانات باشد سریعا فرد ناشناس را شناسایی خواهد کرد و سریعا به پلیس پیغام فرستاده میشود مبنی بر اینکه در خانه ی من فردی ناشناس وارد شده است. لطفا خودتان را برسانید.

بله! به همین راحتی! با هوشمند کردن خانه هایتان فکری آسوده را برای خود بخرید.

 

 • آبیاری از طریق کنترل از راه دور

 

 

این روزها علاقه مندان به گل و گیاه بسیار شده است و تقریبا در خانه های اکثریت مردم گل و گیاه دیده میشود. بله همه ی ما عاشق طبیعت، زیبایی و حس خوب هستیم چون اینها در ذات ما وجود دارند.

خب این حرفها کلیشه ای بود که بتوانیم خانه هوشمند را زیباتر جلوه دهیم در ذهن شما.

اینکه زمانی نباشید و کسی باشد که به گل و گیاه شما برسد حس خوب و راضی کننده ای است.

خانه هوشمند این امکان را برای شما فراهم آورده است. هر زمانی که شما نیستید باغ شما آبیاری خواهد شد و همیشه شاداب و تازه هستند و اصلا نباید نگران این باشید که در نبود شما چه اتفاقی برای باغچه تان و گل هایتان خواهد افتاد.

با خیال راحت همه چیز را به دست خانه ی هوشمندتان بسپارید. او کارش را به نحو احسنت انجام خواهد داد.

 

 • دسترسي و كنترل از راه دور خانه هوشمند

 

 

خانه شما از راه دور توسط خودتان کنترل خواهد شد. هر جای دنیا باشید از اتفاق های خانه تان مطلع خواهید شد. شما با استفاده از نرم افزارهایی که برروی گوشی تان نصب کرده اید متوجه خواهید شد که چه اتفاق ها و پیشگیری هایی در خانه در حال اتفاق افتادن است و میتوانید همه نوع دسترسی ها را دوباره ایجاد کنید و یا تغییر بدهید.

هر چه که شما بخواهید.

 

 • دستگاه کارتخوان

این خانه ها میتوانند مجهز به دستگاه های کارتخوان باشند تا هنگام ورود فردی به خانه شما کارت مغناطیسی و یا کارتی که مربوط به آن کارتخوان هست را شناسایی کند و در را بر روی آن فرد باز کند.

 

 • كنترل و مانيتورينگ تجهیزات منزل

 

 

 در همه زمان ها با استفاده از پانل هاي كنترلي نصب شده در محل هاي مورد علاقه مانند اتاق خواب والدين و در بيرون از منزل با استفاده از خط تلفن يا موبايل و يا اينترنت .

 

 • کنترل کودکان با استفاده از دوربین هاي قرار داده شده درمنزل

 

 

با استفاده از این ویژگی نگران کنترل کودکانتان نباشید. دیگر لازم نیست که حتما آنها را به مهد بفرستید. خانه هوشمند از فرزند شما مراقبت خواهد کرد. تمامی وسایل های پرخطر از دسترسی فرزند شما خارج میشود و در محیطی آرام شروع به بازی کردن میکند.

 

یک خانه هوشمند خوب چه ویژگی هایی دارد؟

 

وظایف اصلی ویژگی های خانه هوشمند را در این قسمت برای شما توضیح خواهم داد.

 

 

 1. مصرف انرژی در خانه هوشمند:

شايد در نگاه اول اين طور به نظر برسد که خانه هوشمند هيچ هماهنگي با راهکارهاي زيست محيطي نداشته باشد و يا به عبارتي هيچ ردپايي از صرفه جويي در مصرف انرژي در آن يافت نمي شود. چراکه تجهيزات الکترونيکي متعددي در اين خانه مشاهده مي شود که از مصرف انرژي حکايت دارد. اما اين ساختار مي تواند الگويي براي کاهش مصرف باشد. صرفه جويي در مصرف انرژي به منزله حذف ابزارهاي الکترونيکي نيست، بلکه هدف استفاده از اين فناوري ها به گونه اي است که بتوان مصرف انرژی را کنترل و در نهایت بهینه نمود.

سیستم خانه هوشمند با مدیریت و کنترل تمامی روشنایی ها، پرده ها، سیستم های سرمایش و گرمایش  و حتی پریزهای خانه و همچنین از طریق تجهیزات و سنسورهای خود از قبیل تایمرها، حسگرهای حضور افراد، فتوسل ها  و ترموستات های قابل برنامه ریزی می تواند سهم بسزایی در کاهش مصرف انرژی ایفا  نماید و عملا تا 35% از مصرف انرژی بکاهد (به نقل از وب سایت وزارت نیرو )

 

 1. کنترل دمای  خانه هوشمند:

زمانی که یک فرد در مسافرت به سر می برد با استفاده از تلفن یا موبایل و يا خط اينترنت می تواند سیستم تاسیسات خانه را فعال سازد، دمای دلخواه را تنظیم کند، در ساعت خاصی تاسیسات سرمایش و گرمایش شروع به کار نمایند و درجه حرارت خانه را به حد مطلوب برساند

تنظیم کردن دمای منزل و فعال کردن سیستم سرمایشی و گرمایشی برای رسیدن به آن دما تا علاوه بر ايجاد محيطي مطلوب از اتلاف انرژي جلوگيري می نماید

 

 

 1. سیستم های صوتی و تصویری خانه هوشمند:

با مجهز کردن خانه هوشمند به سیستم های صوتی قابلیت های زیر  فعال خواهد شد

رادیو داخلی مستقل با قابلیت ذخیره سازی ایستگاه های موجود برای هر بخش از خانه هوشمند. پخش موزیک برای هر بخش از خانه هوشمند. امکان دریافت سیگنال صوتی از طریق فیش های صوتی موجود در واحد مرکزی. امکان ارتباط صوتی و یا صوتی - تصویری دوطرفه (سیستم اینترکام) در هر بخش از خانه هوشمند. همچنین پخش آلارم ها و اخطار های صوتی

 

 

 1. سیستم های اعلام حریق خانه هوشمند:

از ویژگی های دیگر خانه هوشمند  سیستم  اعلام و اطفا حریق است یعنی سیستمی که هم وجود آتش سوزی را اعلام می کند و هم خود درصدد خاموش کردن آن عمل می کند. امروزه از سیستم های اعلام حریق به طور گسترده در خانه های هوشمند  و اماکن مسکونی و صنعتی استفاده می شود تا خسارتهای ناشی از حریق را به حداقل برسانند و همچنین برای اطلاع دادن به ساکنین ساختمان در مواقع بروز حریق از این سیستم ها استفاده می شود تا حدالامکان از تلفات جانی جلوگیری شود. برای تشخیص حریق از اثرات سه گانه آن یعنی دود و حرارت و شعله استفاده می شود.

 

 

سیستم اعلام حریق بدون سیم جهت جایگاه های عرضه سوخت:

در جایگاه های عرضه سوخت، این سیستم می تواند علاوه بر به صدا درآوردن آژیر خطر با استفاده از یک تلفن گیر خودکار، ارگان های مختلف را از وقوع حادثه خبردار نماید و برق شناورها یا جایگاه را قطع نماید و از پاشیدن سوخت توسط شیلنگ های نازل تلمبه ها بر روی آتش جلوگیری نماید.

 

 

 

 1. سیستم‌های حفاظتی وامنیتی خانه هوشمند:

اگر تا به حال در ساختمانی دوربین امنیتی را تجربه کرده باشد، اطلاع دارید، از اینکه برای بررسی تصاویر باید به تلویزیون یا مانیتور کامپیوتری که در یکی از اتاقها قرار دارد، مراجعه کنید. اما با سیستم های اتوماسیون خانگی درحا‌لیکه در منزلتان قدم می‌زنید و یا در حیاط پیاده روی می‌کنید بر روی صفحات لمسی بی‌سیم تصاویر کلیه دوربینهای امنیتی قابل مشاهده خواهند بود. همچنین با استفاده از سنسورهای حرکتی، می‌توانید سیستم امنیتی منزلتان را تقویت نمایید.

 

 

 1. آبیاری گیاهان و تغذیه حیوانات خانه هوشمند:

بسیاری از ما علاقه مند به نگهداری گیاهان و یا حیوانات درخانه می باشیم تا به این ترتیب گوشه هایی از طبیعت را در زندگی خود مشاهده نماییم. یكی از نگرانی ها در سفر آبیاری گیاهان خانگی و یا تغذیه حیوانات موجود در خانه می باشد. در خانه هوشمند شما می توانید در ساعات دلخواهی به گیاهان و حیوانات خانگی خود آب و غذا داده و آسودگی خاطر خود را از بابت آنها فراهم نمایید.

 

 

 1. دستگاه آبیاری اتوماتیک:

روی پنل دستگاه یک نمایشگر دیجیتالی جهت انجام تنظیمات تعبیه شده است تا کاربر بتواند کلیه منوهای دستگاه را مشاهده و تمام پارامترهای کنترل را تغییر و تنظیم نماید.

به عنوان مثال، کاربر می تواند به قسمت منوی سیستم که فارسی می باشد، وارد شده و از بین گزینه ها، منوی آبیاری را انتخاب نماید که با آپشن های زیر روبرو خواهد شد:

 1.     آبیاری بر اساس سنجش رطوبت خاک

2.     آبیاری بر اساس پریود زمانی

3.     آبیاری از طریق کنترل از راه دور

 

 

 1. آبیاری از طریق کنترل از راه دور:

برای کسانیکه به هر دلیلی از راه دور قصد آبیاری فضای سبز و یا باغ خود را دارند؛ این امکان فراهم شده که از طریق تلفن به راحتی بتوانند این چالش را برطرف نمایند. امکان آبیاری بخشی از محوطه و آبیاری در بازه زمانی مشخص از مزیتهای این آیتم می باشد.

 

 

 1. دسترسي و كنترل از راه دور  خانه هوشمند:

 ساختمان هوشمند امکان اطلاع يافتن از وضعيت کنونی و كنترل ساختمان را از راه دور محيا ميکند. شما ميتوانيد با استفاده از SMS ، تلفن گويا (Call Center)  و يا از طريق اينترنت از اين امکان بهره مند شويد و کلیه موارد بالا را تحت کنترل خود بگیرید.

 

 

 1. دستگاه کارتخوان:

در ساختمان هاي پرتردد، ادارات، اعم ازدولتي و غير دولتي، دفاتر مهندسي، فروشگاه ها و ... کنترل و نظارت بر رفت و آمد و تعيين سطح دسترسي پرسنل و مراجعه کنندگان از اهميت ويژه برخوردار است.

کارکرد آسان وايمني بالا،استفاده از اين دستگاه را بسيار آسان نموده. فقط کافيست که افراد، کارت و يا تگ مغناطيسي خود را به دستگاه کارتخوان نزديک کنند تا درب ساختمان و يا درب قسمت مورد نظر آنها باز شود.

 

 

به صورت کلی در رابطه با ویژگی های خانه هوشمند صحبت کردیم. امیدواریم مفید واقع شده باشند.

ما را دنبال کنید.

 

امیدواریم که این مقاله توانسته باشد پاسخگوی شما عزیزان باشد.

رفتن به صفحه اصلی

برای دیدن رزومه مجموعه نرم افزاری ایماهو اینجا کلیک کنید.

 
لطفا نظرات و سوالات خود را برای ما بنویسید.
 
برای سفارش پروژه های سئو و طراحی سایت همین حالا با تماس بگیرید (همراه با مشاوره رایگان)
 
09907104568
09305365207
 

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟