سیستم هوشمند اعلام و اطفا حریق- فروش تجهیزات هوشمندسازی حریق

سیستم هوشمند اعلام و اطفا حریق- فروش تجهیزات هوشمندسازی حریق
برای خرید یا مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید.

سیستم اعلام و اطفا حریق چیست؟

این روزها، خبرهایی ناشی از آتش گرفتن مکان‌هایی روزانه به گوشمان میرسد و این واقعه دردناک را نمیتوان بیخیال شد و به آن بها نداد. چراکه جان انسان‌ها گرفته میشود و برای جبران جان انسان‌ها، هیچ راهی وجود ندارد.

به همین علت میتوان سیستم اطفا و اعلام حریق را به عنوان یک سیستم هوشمند بسیار هوشمندانه معرفی کرد و آن را به جوامع معرفی کرد.

سوالاتی که پیرامون سیستم هوشمند اعلام و اطفا حریق پرسیده میشود و در این مقاله پاسخ خواهیم داد:

enlightenedسیستم اعلام و اطفا حریق چیست؟

enlightenedاجرای سیستم اعلام و اطفاء حریق به چه صورت امکان پذیر خواهد بود؟

enlightenedسیستم اعلام حریق چه مزایایی دارد؟

enlightenedاجرای سیستم اطفاء حریق دارای چه ویژگی هایی میباشد؟

enlightenedسیستم اعلام و اطفا حریق هوشمند را چگونه میتوان پیاده‌سازی کرد؟

enlightenedسیستم اطفا حریق در چه مکان‌هایی کاربرد بیشتری دارد؟

enlightenedقیمت سیستم اطفای حریق ساختمان به چه صورت میباشد؟

سیستم هوشمند اعلام و اطفا حریق چیست؟

سیستم های اطفا حریق هوشمند و سیستم اعلام حریق هوشمند، یکی از مهم ترین لوازم و تجهیزات سیستم آتش نشانی هستند که موردنیاز افراد هستند.

در واقع همان طور که از نام این سیستم های هوشمند پیداست، اعلام حریق، وظیفه خبررسانی و آگاهی افراد حاضر در محل را برعهده دارد و اطفای حریق هم، وظیفه دارد که آتش را کنترل و مهار کند.

سیستم هوشمند اعلام و اطفای حریق

تعریف سیستم هوشمند اعلام حریق:

این سیستم هوشمند، سنسور و حسگرهایی دارد که وجود دود در محل را متوجه میشود و میتواند آن را تشخیص بدهد. به محض فعال شدن دود در محل، سریعا آلارم میدهد و به تمام افرادی که در محل حضور دارند، هشدار داده میشود که محل را ترک کنند و سایر افراد، اقدامات لازم را انجام بدهند.

در واقع این سیستم هوشمند، سنسورهایی را در مادربرد خود دارد، حرارت و گاز بیش از حد را در محل تشخیص میدهد و سریعا چراغ خطر آن روشن میشود تا از عواقب جدی تر، پیشگیری کند.

سیستم هوشمند اعلام حریق متعارف چیست؟

در واقع متعارف به این معناست که اگر در قسمتی از ساختمان آتش سوزی بشود، پنل کنترل مرکزی، قدرت تشخیص این مسئله را نخواهد داشت که بگوید در کدام قسمت از ساختمان، آتش سوزی رخ داده است. بنابراین هنگامی که آتش سوزی شود، تمام قسمت ها شروع به اطفای حریق خواهند کرد. این روش برای ساختمان هایی که هزینه کمی را میخواهند بپردازند، مناسب و خوب است.

سیستم هوشمند اعلام حریق آدرس پذیر چیست؟

خب نوع دیگری از این سیستم هوشمند، اعلام حریق آدرس پذیر است که همانطور که از نام این سیستم مشخص است، دقیقا میتواند محلی را که در آتش سوزی صورت گرفته است را تشخیص دهد و سریعا به اجرای عملیات پرداخته شود.

فرض کنید که در یک کتابخانه آتش سوزی شده است و طبقات زیادی در کتابخانه وجود دارد. یکی از طبقات این کتابخانه آتش گرفته است. سیستم اعلام حریق آدرس پذیر، آن نقطه را سریعا تشخیص داده است و اجازه نمیدهد که آتش‌سوزی به بخش های دیگر هم برسد.

این نوع سیستم هوشمند برای ساختمان ها و مکان هایی مناسب خواهد بود که هم هزینه بیشتری را بخواهند انجام دهند و هم از اطلاعات مهمی نگه داری میکنند.

سیستم های هوشمند اعلام و اطفای حریق چگونه کار میکنند؟

سیستم های اعلام حریق چند نوع هستند؟

در واقع سیستم های اعلام حریق و اطفا حریق به دسته بندی های زیر تقسیم میشوند:

  • از نظر حفاظتی

الف) حفاظت جان اشخاص

ب) حفاظت از اموال

در واقع سیستم های اعلام حریق طوری طراحی و تعبیه میشوند که بتوانند هر دو مورد بالا را به طور کاربردی انجام بدهند.

از نظر نحوه اطلاع رسانی هم این سیستم هوشمند به دو دسته تقسیم میشود:

الف) سیستم اعلام حریق انفرادی :

سیستمی است که در همان محل وقوع آتش را حس میکند و با لامپهای چشمک زن و صدای آژیر به اعلام حریق میپردازد.

ب) سیستم های اعلام حریق مرکزی :

در این نوع سستم از اعلام حریق، در همان لحظات اولیه حریق، محل آن شناسایی میشود و سریعا به قسمت مرکزی اطلاع داده میشود و سریعا همگان از بروز حریق مطلع میشوند و همچنین از طریق تلفن مرکزی به مراکز آتش نشانی خبر داده میشود.

در این نوع از سیستم ها، قسمت هایی از ساختمان جهت نصب آشکارسازها در اختیار گرفته میشود و سیستم مرکزی هم در محلی کاملا مشخص شده نصب خواهد شد.

سیستم های اعلام حریق مرکزی به دو دسته تقسیم می شوند:

  • سیستم های دستی :

در سیستم اعلام حریق دستی فقط توانایی اعلام حریق را خواهد داشت و تشخیص حریق برعهده ی انسان ها میباشد. یعنی علنا اگر در مکانی که آتش گرفته باشد و انسانی وجود نداشته باشد، این سیستم کاربردی نخواهد داشت.

  • سیستم های اتوماتیک :

سیستم های اعلام حریق اتوماتیک دقیقا برعکس سیستم های دستی هستند. چرا که از لحظه بروز حریق اطلاع میدهند و تمامی دستگاه ها را فعال میکنند و به مراکز آتش نشانی ها اطلاع میدهند و تمامی درهای خروجی را در صورت لزوم از حالت قفل در می آورند و ...

 

این مقاله در حال بروزرسانی میباشد. از صبر و شکیبایی شما ممنونیم.

اما برای مشاوره رایگان، میتوانید همین حالا با ما تماس بگیرید.

09359840831

 

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟